Weganizm – z czym to się je?

Weganizm – z czym to się je?

Weganizm – termin, który kiedyś na szerszą skalę pozostawał nieznany, dziś jest na językach wszystkich. Co to takiego i dlaczego wzbudza tyle kontrowersji? Jakimi zasadami kierują się weganie i jaki cel im przyświeca? Te pytania wciąż zadaje sobie wiele osób, które nie do końca zdają sobie sprawę z tego, czym jest weganizm i na czym polega.

Okazuje się, że weganizm to synonim diety roślinnej. Podczas gdy wegetarianie rezygnują ze spożywania mięsa i jego pochodnych, weganie idą o krok dalej – decydują się żyć, nie przyczyniając się do krzywdy zwierząt, a więc nie jedząc mięsa, mleka, serów czy jajek, nie nosząc skórzanej odzieży. Niektórzy traktują weganizm wyłącznie jako dietę, dla innych to styl życia, którego naczelną zasadą jest niekrzywdzenie zwierząt, a więc także rezygnacja ze skórzanych akcesoriów czy wizyt w ogrodach zoologicznych.

Dieta wegańska początkowo budziła wiele kontrowersji. Jej przeciwnicy uważali, że ta jest szkodliwa i może prowadzić do znacznych ubytków na zdrowiu, gdyż nie dostarcza niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Sprzeciwiano się zwłaszcza stosowania jej u dzieci i nastolatków, a także kobiet w ciąży. Dziś już wiemy, że weganizm nie tylko nie jest niebezpieczny, ale jest jedną z najzdrowszych diet – pod warunkiem, że dobrze skomponowaną. Lekarze zgadzają się co do faktu, że dieta wegańska może być stosowana na każdym etapie życia, również u dzieci i ciężarnych.

Co jedzą weganie? To jedno z najchętniej zadawanych pytań dotyczących diet roślinnych. Podobnie jak u osób stosujących diety tradycyjne, zawartość talerza wegan znacznie różni się w zależności od osoby i jej upodobań. Jeśli wegańska dieta ma być zdrowa, powinna zawierać dużo owoców i warzyw (szczególną uwagę należy zwrócić na rośliny strączkowe – cenne źródło białka) oraz pełnoziarnistych zbóż. Niezwykle ważne w diecie wegańskiej są także orzechy, które dostarczają niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania kwasów tłuszczowych, białka oraz wielu cennych minerałów. Jeśli zdecydujemy się przejść na dietę wegańską, powinniśmy najpierw uzupełnić swoją wiedzę dotyczącą prawidłowego komponowania posiłków lub wybrać się do dietetyka. Najważniejsze jest jednak, żeby posiłki były urozmaicone.

Jeśli martwi nas to, że stosując dietę wegańską, będziemy musieli zrezygnować z pizzy, naleśników albo czekolady – dobra wiadomość: wystarczy odwiedzić sklep wegański, czy to stacjonarny czy ten w internecie, żeby zobaczyć, jak wielki wybór takich produktów czeka na nas w wersji wegańskiej.