Pranie może być proste!

żółta pralka

Pranie wprawdzie wydaje się być czynnością wybitnie łatwą, wielu spośród nas może sprawić spory kłopot. Nowoczesne sprzęty piorące posiadają programy wyjaśnione w dość przyjazny sposób, lecz, co jeżeli nasza pralka nie posiada tych unowocześnień? Oto parę porad, które opłaca się wziąć pod uwagę!

1. Sortowanie odzieży

Najważniejsze, żeby nie wkładać wszystkich ciuchów na raz do pralki. Sortujemy ciuchy po barwach jak też dzianinach, z których są zrobione. Jeżeli chodzi o kolory to pranie należy rozdzielić na białe, czarne i kolorowe. Odpowiednia segregacja kolorów umożliwi uniknięcie pofarbowania ubrań. Nie każdy materiał toleruje taką samą temperaturę. Najlepiej sprawdzać metki, jaka temperatura prania jest zalecana przez producenta. W różnej temperaturze będziemy prali jeans, bawełnę czy akryl.

2. Patrz na metki!

Jak już poprzednio pisaliśmy warto spojrzeć na rekomendacje odnośnie prania umieszczone na metkach. Dzięki nim będziemy posiadali informacje nie wyłącznie, jaka jest najlepsza temperatura prania, jednak również czy w ogóle powinniśmy prać i prasować.

3. Temperatura wody

Bardzo istotny jest wybór odpowiedniej temperatury. Wrażliwe materiały pierzemy w małych temperaturach. Ciężkie plamy w wysokich. Też ciemne ubrania należy prać w niskich temperaturach, przez co nie stracą tak prędko swojego koloru.

proszek do prania4. Wybór specyfiku do prania

Czarne, jasne czy kolorowe? W zależności od tego, jakie będzisz robić pranie, dobierz właściwy specyfik. Dostępnych jest sporo detergentów – proszki, kapsułki a także płyny. Pamiętaj, żeby specyfik był dobrany do koloru prania! Dodatkowo trzeba również użyć preparatu do płukania, który nada praniu świeży zapach. Możesz też dodać do prania specjalne chusteczki, jakie mają za zadanie wyławiać pigmenty, jakie w razie czego mogły by ufarbować pozostałe pranie.

5. Włączamy pralkę

Posegregowane pranie warto umieścić w bębnie pralki, dołożyć środki do prania, wyselekcjonować właściwy program, zamknąć drzwi od pralki a następnie ją włączyć. Prawda, że bardzo proste?